Haber

Bin kişiye 2,4 hemşire düşüyor!

KOCAELİ (İGFA) –12-18 Mayıs Hemşireler Haftası münasebetiyle Türkiye Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker basın açıklaması yaptı.

Çeker, yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının yoğun iş yükü ve yöneticilerin mobbingi nedeniyle hemşirelerin hüzünlü bir hafta geçirdiklerini belirtti.

2021 yılı Sayıştay Düzenlilik Kontrol Raporu’ndaki bilgilere göre 154 bin 680 hemşirenin çalıştığını hatırlatan Çeker, “Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre ilimizde 5 bin 50 hemşire var. ülke genelinde yaklaşık 2,4 olarak hesaplanmıştır.Bu bilgi bile tek başına hemşirelerin iş yükünü gösteren en güzel örnektir.”

yoksulluk sınırında

Türkiye’nin bin kişiye düşen hemşire sayısının bu rakamla OECD ülkeleri ortalamasının yaklaşık yüzde 70 altında olduğunu vurgulayan Bakan, “OECD ülkeleri arasında sondan ikinciyiz. ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile Maliye Bakanlığı ile görüşerek vatandaşlarımızın istihdamının artırılması ve vatandaşlarımızın iş yükünün azaltılması sağlanarak, “Daha kaliteli sağlık hizmeti almaları sağlanabilir. Özellikle pandemi döneminde hemşirelerimiz ve diğer sağlık çalışanlarımız özverili bir şekilde özveriyle çalışmaktadır. Halkımızın Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından şükranlarını göstermelerini ve hem iş yükünün hem de fiyatların yoksulluk sınırının altına çekilmesi için çalışmalarını bekliyoruz” dedi.

HEMŞİRELİK HUKUKU

Önder Çeker, ekonomik koşullarda günümüz kurallarına hızla uyum sağlanarak, uzmanlık gerektiren işlerin hakkını verecek düzeye mutlaka fiyatların yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Görev nöbet ücreti, fazla mesai için her görevin kesinlikle ekonomik eşdeğeri olarak teslim edilmelidir. Hemşirelerin kurum içinde kendileri ile ilgili yönetsel görevlere objektif bir şekilde atanmaları sağlanmalıdır. Mobbinge son verilmeli ve bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. Hastanelerde aile ve sosyal yaşamlarına katkı sağlamak amacıyla 7/24 hizmet veren kreşler açılmalıdır. İşe gidip gelirken ulaşımla ilgili sıkıntılar giderilmelidir. Hemşirelik Kanunu açık ve net bir şekilde düzenlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu